
Záliba v opalování je především u žen, nicméně občas si všechny neuvědomujeme, jak nebezpečné to na sluníčku může být. Možná si říkáte, že jste se několikrát spálila a nic vám není, ale vaše tělo si spálenou kůži pamatuje dost dlouho a může se to projevit i ve stáří.
Při jakémkoliv opalování nebo pobytu na slunci byste se měli natřít alespoň nějakým opalovacím krémem, který vaši kůži ochrání. Doporučuje se to opravdu při každém pobytu, jelikož stačí, aby se kůže trošku spálila, a už je to špatné. Faktorů opalovacích krémů je spousta. Od opravdu nízkého po faktor 50, který je nejlepší asi na obličej.
A co když svoji kůži nebudu chránit?
To bych ovšem nedoporučovala. Jak už bylo řečeno na začátku článku, tělo si spáleniny pamatuje hodně dlouho a projeví se vám až později. Spálená kůže je začervenalá a na dotek velmi citlivá. Každý bolest snáší jinak a každý je jinak opálený. Kůže může způsobit po opálení lehkou alergickou reakci v podobě jemné krupičky, a to nejčastěji na ramenou nebo na hrudi, kde je kůže na spáleniny nejcitlivější.
Spálená kůže způsobuje její velmi brzké stárnutí a v tom nejhorším případě vám v pozdějším věku může způsobit rakovinu.
Na přímé slunce by bez namazání rozhodně neměli vycházet lidé, kteří mají opravdu citlivou kůži nebo vědí, že jim sluníčko způsobuje alergickou reakci. Také děti nízkého věku, ty by se slunci měly zpočátku spíše vyhýbat, než na něm trávit čas.
A jak jinak chránit tělo?
Určitě ho můžete zároveň s opalovacími krémy chránit i zevnitř a to betakarotenem, který pořídíte v tabletkách v lékárně. Nicméně i v různých potravinách je látka, která si v těle vytváří obranu proti sluníčku. Tato látka je obsažena například v mrkvi, špenátu, rajčatech nebo jahodách. Pokud si v létě budete dopřávat toto ovoce a zeleninu, pak bude z pár procent chráněna, což je lepší, než nic.
Chránit své tělo můžete i tak, že se vyhnete sluníčku v době poledne, kdy je jeho záření opravdu nejsilnější a nejagresivnější. V tomto čase se během pár minut z vaší kůže může stát dost vážná popálenina.
Co hned dělat po spálení?
Záleží na tom, jak moc se spálíte. Pokud je vaše kůže jen zarudlá, pak na spálená místa přikládejte studené obklady a můžete použít i krémy na spálení nebo i termální vody. Určitě v tomto případě spálená místa mažte a nevystavujte je přímému slunečnímu záření.
Pokud jste spálení natolik, že máte větší puchýře, pak zabraňte, aby se do spáleniny dostala infekce a to tak, že místo překryjete nějakou čistou přežehlenou látkou a ihned vyhledejte lékaře